Op. Dr. Volkan Serdar Otrakçı

Randevu
Op. Dr. Volkan Serdar Otrakçı

BELT LİPEKTOMİ

Aşırı kilo kaybı sonrasında vücutta meydana gelen belirgin sarkma ve cilt fazlalığı önemli sorunlara yol açar. Karın cildiyle birlikte, sırt, kalçalar, yan ve arka bel bölgesinde sarkmalar meydana gelir. Belt lipektomi; tıpkı beli çepeçevre saran kemer şeklinde fazla ve sarkmış dokuların çıkarılmasıyla, karın ön yüzünün ve sırtın aşağı doğru gerilmesini, kalçanın yukarı kaldırılırken aynı zamanda hacim kazandırılmasını sağlar.
Belt lipektomi genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık olarak 4-5 saat sürer. Öncelikle, bel ve sırt kısmındaki deri ve deri altı doku fazlalığı giderilir. Bu aşamada eğer kalçalarda hacim kaybı belirginse; bel bölgesinden çıkarılması planlanan dokular liposuction yöntemiyle alınıp yağ grefti olarak kalçalara veya popoya enjekte edilerek popo ve kalça bölgesinde hacim artışı sağlanabilir. Takiben hasta sırtüstü yatırılarak klasik bir karın germe ameliyatı yapılır. Gövdedeki ve uyluklardaki cilt sarkmasının derecesine bağlı olarak bu operasyona farklı varyasyonlar eklenebilir.
Belt lipektomi için en uygun hasta grubu, sigara kullanmayan, kilosunu koruyan ve ciddi kilo verme süreci sonrasında gövdesinde sarkmaları olan hastalardır. Eğer hastanın kilo verme yöntemi tüp mide operasyonu ise; bu hastalarda doğal beslenme sürecinin bozuk olduğu göz önüne alınarak, ameliyat öncesi ve sonrası sürecin daha özenli ve dikkatli geçirilmesi gerekliliği unutulmamalıdır. Bu tip hastalarda dikişlerin yer yer açılması ve yara iyileşme sürecinin uzaması sıkça görülür. Bu dönemde hastaya dışarıdan protein ve vitamin takviyeleri yapılarak, beslenme ve dolayısıyla yara iyileşme süreci desteklenmeye çalışılır. Hastanın ameliyat sonrası 3 gün süreyle hastanede yatırılır. Hasta erken dönemde hareket edebilir ve kendi ihtiyaçlarını karşılayabilir. Ameliyat 3 hafta süreyle şekillendirici korseler giymesi önerilir. İyileşme döneminde bol proteinli diyet ile beslenme, iyileşme sürecini belirgin olarak hızlandırır. Kesilere bağlı izler tıpkı bir kemer gibi beli dolanır ve iç çamaşırın altında kalır. İyi bir iz bakımıyla kişiyi rahatsız etmeyecek bir görünüm elde edilebilir.