Op. Dr. Volkan Serdar Otrakçı

Randevu
Op. Dr. Volkan Serdar Otrakçı

Meme Ucu Estetiği

Meme başında olabilen şekil bozuklukları hem estetik, hem fonksiyonel hem de psikolojik problemlere sebep olabilir. Meme başında temel olarak 3 problem karşımıza çıkar.
Meme Uçlarının İçe Dönük Olması
Meme uçlarının içe dönük olması birçok bayanın çevresindekilere bahsetmeye çekindiği estetik bir kusurdur. Süt kanalları meme ucuna açıldığı için bu kısmın içe dönük olması bebeğin de meme ucunu yakalamasını zorlaştırır ve normal süt akışına engel olur. Tedavisi cerrahidir. Meme ucunu içeri çeken bağların kesilir ve meme ucunun altına geçici ya da kalıcı destek konur. Hasta, hastaneden aynı gün evine dönebilir.
Meme başı büyüklüğü
Meme başlarının büyük olması fonksiyonel bir sorun oluşturmaktan ziyade estetik görünümü bozan bir durumdur. Bu sorunun meme başına yapılacak basit bir girişim ile çözümü mümkündür. Ameliyat sırasında süt kanalları korunur, emzirmede bir problem oluşturmaz, meme başının normal duyusu korunur ve doğal bir görünüm elde edilir. Ameliyat lokal anesteziile yapılır ve yaklaşık 30 dakika kadar sürer. Hastanede yatmak gerekmez ve ertesi gün işe dönülebilir.
Areola büyüklüğü
Areola, meme başının etrafındaki yuvarlak kahverengi bölgeye denir. Kadınların göğüsleri özellikle hamilelik dönemlerinde büyüdükçe, areolanın da çapı genişlemeye başlar. Tamamen görünüm açısından sorun oluşturan bu durum, areolanın çapını küçültücü girişimler ile basitçe düzeltilebilir. Areolanın 4,5 cm olarak kabul edilen çapının dışında kalan kısmının derisi halka şeklinde çıkarılarak daraltılabilir. Ameliyat meme başı etrafında çember şeklinde hafif bir iz bırakarak iyileşir.