Op. Dr. Volkan Serdar Otrakçı

Randevu
Op. Dr. Volkan Serdar Otrakçı

KOL GERME (BRAKİOPLASTİ)

Yaşlılık, aralıklı kilo verme ve yer çekimine bağlı olarak kol arka ve iç kısmında sarkıklıklar meydana gelir. Kol germe ameliyatı (brakioplasti) tek başına yapılabileceği gibi diğer vücut kontur düzeltme ameliyatları (karın germe, meme küçültme veya büyütme ve uyluk germe) ile birlikte de yapılabilmektedir.
Ameliyat öncesi değerlendirmede kol iç ve arka kısmındaki yağ dokusunun miktarı ve sarkıklığın derecesine dikkat edilir. Ayrıca ameliyat sonrası gelişecek yara izi hakkında hastaya ayrıntılı bilgi verilir. Yara izi, tüm ameliyatlarda olduğu gibi kol germe ameliyatı sonrasında da genişlik ve kabarıklık açısından kişiler arasında farklılık gösterir.
Dokular henüz diriliğini yitirmemişse bu bölgenin yağları liposuction ile alınabilir. Ancak yaşın ilerlemesine bağlı olarak deride de gevşemeler varsa liposuction doğru bir tercih olmaz, bu durumda uygun olan yöntem, fazlalık yağların, fazlalık olan deri ile beraber çıkarılarak normal cilt gerginliğinin de sağlanmasıdır. Fazlalık olan deri de çıkarıldığı için çıkarılan derinin uzunluğu kadar kesilen hat boyunca ameliyat izi oluşur. Bu iz kola gerek önden gerekse arkadan bakıldığında görünmeyecek şekilde, yani kolun beden ile temas halinde olan yüzünün arkaya yakın kısmında kalacak şekilde tasarlanır.
Ameliyat, genel anestezi altında yapılır, ortalama süresi 2 saattir. Hastanede kalış süresi 1 gündür. İyileşme dönemi kişiden kişiye oldukça değişkendir, yaklaşık 10-15 günde tam olarak iyileşme sağlanır. Kişinin iş hayatına dönmesi de yaklaşık bu kadar zaman alır. Güç gerektiren işler ve sportif hareketlere 4 hafta sonra başlanabilir.