Op. Dr. Volkan Serdar Otrakçı

Randevu
Op. Dr. Volkan Serdar Otrakçı

Yanak Estetigi

Yüz bölgesi muhtemelen insanların çekiciliğinde en büyük öneme sahip alandır. Altın oran dediğimiz ölçülerde özellikle elmacık kemikleri ve çene bölgesinin oluşturduğu ters üçgen biçimi göze en hoş gelen görüntüyü oluşturur. Yanak bölgesinde bu görüntüyü elde edebilmenin yolu ihtiyaca göre elmacık kemikleri üzerinde hyalüronik asit uygulaması, protez yerleştirilmesi, yağ enjeksiyonu ile hacim kazandırma ya da alt yanak bölgesindeki fazla hacimden kurtulmaktır.
Yanak alt bölge yağlarının alınması, diğer adıyla bişektomi özellikle son yıllarda Hollywood yıldızlarınının en çok tercih ettiği estetik ameliyatlardan biridir. Bu operasyon; bişot yağı adıyla bilinen yağ katmanının yüzde bir iz bırakmadan ağız içinden yaklaşık 2 cm’lik bir kesiyle çıkarılması işlemidir. İşlem genel anestezi ya da sedasyon ile beraber yapılabilmekte ve yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir. İşlem sonrası hastanede yatmaya gerek yoktur ve hasta aynı gün evinde istirahat edebilmektedir.
Kanama ve enfeksiyon riski her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da nadiren karşılaşılabilecek problemler arasındadır. Ağız içi temizliği operasyon sonrası önemlidir ve ilk birkaç gün sıvı ağırlıklı gıda ve gargara kullanımı sonrası normal beslenmeye geçilebilir.
Yüzde morluk oluşması beklenmezken operasyona bağlı ödemin çoğu ilk bir haftada geçmektedir ve her ameliyatta olduğu gibi tam sonucu görebilmek için 6 ay beklemek gereklidir. Ağrı şikayeti nadirdir. Ameliyat için ideal yaş sınırı yirmidir ve kadınlar kadar erkeklerde de yüz şekli ve yapısı uygunsa yapılabilmektedir.