Op. Dr. Volkan Serdar Otrakçı

Randevu
Op. Dr. Volkan Serdar Otrakçı

POPO ESTETİĞİ

Kalçalar, kadın vücut yapısında çok önemli rol oynar. Yuvarlak projekte kalçalarla birlikte bel ve basenlerin kıvrımlarının oluşturduğu şekil kadın figürünü belirleyen en önemli unsurdur ve kadın vücudunu erkeklerinkinden ayırmada göğüslerden çok daha öndedir. Bir kadının göğüsleri küçük olsa da orantılı bel ve yuvarlak dolgun kalçaları varsa vücut yapısı feminendir ve bu anlamda çekicidir. Oysa, dar basen, düz kalça ve kıvrımsız hatları olan bir kadının göğüsleri ne kadar büyük ve dik olsalar da vücudu kadınsı ve çekici değildir. Yani, kadın vücudunu erkeklerinkinden ayıran, arkadan bakıldığında görülen konturdur. Bir kadının resmine önden bakıldığında göğüsleri dikkati çeker ve eğer güzelseler sadece “göğüsleri güzel” denir. Vücudu güzel denemez. Ancak arkadan bakıldığında vücudu hakkında yorum yapılabilir. Güzel veya değildir denebilir. Kalça estetiği kalçaların daha dolgun, diri ve dik görünmesini sağlayan bir plastik estetik cerrahi uygulamasıdır. Yapılan uygulama hastaya göre değişmektedir. Temel olarak kalça estetiğini üçe ayırabiliriz. Büyütme, küçültme ve dikleştirme.
Büyütme
Yağ enjeksiyonu: Tedavi hastanın kalçaları incelendikten sonra ne yapılacağına hasta ile birlikte karar verilir. Büyütme ve dolgunlaştırma için en iyi yöntem fazla olan yerlerden yağların liposuction ile alınarak eksik ve boş olan alanlara enjekte edilmesi yani doldurulmasıdır. Bu durumda hastanın kendi yağ dokusu kullanılacağı için oldukça sağlıklı ve doğal olacaktır. Dezavantajı konulan bu yağların bir kısmının vücut tarafından kabul edilmeyerek eritilmesidir ki bu da dolgunluk azalmasına neden olacaktır.
Silikon protez: Yeterli yağ dokusu bulunmayan hastalar silikon protez konulmaktadır. Kalçanın üst bölümüne gelecek şekilde kalça yanakları arasından yapılan ve iyice gizlenen bir kesiden girilerek kalça kasının arasına silikon protez yerleştirilir. Protez deri altına yani kas üstüne de yerleştirilebilir. Bu plastik cerrahin hastayı değerlendirdikten sonra kararına ve tercihine kalmıştır. Böylece protez oturma alanına gelmeyeceği için hasta açısından bir sıkıntı yaratmayacaktır. Konulan bu protezin büyüklüğü hastadan hastaya değişmektedir. Protez yağ gibi eksilmeyeceğinden dolgunluk azalması olmaz.
Dikleştirme
Kalçaları dikleştirmek için pek çok yöntem birlikte kullanılmaktadır. Hastanın cilt kalitesi ve kalçanın yapısı burada önem kazanmaktadır. Cilt ileri derecede gevşemiş ve sarkmış ise öncelikle cilt sarkıklıkları cilt çıkarılması ile düzeltilmektedir. Gerekirse protez uygulaması yapılabilir. Cilt kalitesi orta ve iyi olan hastalarda ise yağ dokusu enjeksiyonu veya protez uygulaması yeterli olabilmektedir.
Küçültme:
Kilo alımına veya yapısal olarak gereğinden fazla büyük olan kalçalar ise yine liposuction yöntemi ile küçültülerek biçimlendirilir. Kare biçiminde ve genellikle basen denilen alt kısımlardaki ve kalçanın üst kısımlarındaki yağların alınmasıyla kalçalar hem küçültülür, hem de kare şekilden yuvarlak dolgun biçimli kalçalar yapılmış olur.