Op. Dr. Volkan Serdar Otrakçı

Randevu
Op. Dr. Volkan Serdar Otrakçı

DERMABRAZYON

Dermabrazyon, deri yüzeyindeki pürüzlü görünümü azaltmaya yönelik olarak uygulanan deriyi zımparalama işlemidir. En sık olarak iyileşen sivilcelerin bıraktığı izlerin, kazalar veya operasyonlar sonucu oluşan izlerin ya da ciltteki özellikle ağız kenarında oluşan ince kırışıklıkların tedavisi için uygulanır.
İşlem, derinin en yüzeysel tabakasının motorlu, dönen bir zımpara taşı ile aşındırılarak soyulması şeklindedir. Derinin en yüzeyindeki tabaka zımparalanarak soyulur. Bu tabaka soyulduğunda, meydana gelen yara iyileştiğinde yüzeyi daha düzgün, daha taze ve gergin cilt ile yenilenir.
Operasyon steril ameliyathane koşullarında yapılır. Genel olarak bir kez dermabrazyon uygulanması yeterli olabilmekte ancak derin yanık ve akne sekellerinde 2-3 kez dermabrazyon uygulanması gerekebilir. Bu gibi durumlarda iki dermabrazyon arasındaki süre ortalama 6 aydır.
Operasyon sonrası işlem yapılan alanlarda açık yara oluşur. Özel yapışmayan pansuman malzemeleri yara üzerine pomad sürüldükten sonra uygulanır. Yaraların iyileşip kapanması uygulanan derinlikle orantılı olarak 7-14 gün sürer. İyileşmiş bir yara taze bir deri örtüsü ile kaplandığında pembemsi bir renkte olur. Pembemsi renk zamanla soluklaşır ve birkaç hafta içinde normal deri rengini alır. Sonuç olarak daha pürüzsüz, daha gergin ve daha taze bir cilt örtüsü elde edilir.
Seans sonrası uygulama bölgelerinde başta kızarıklıklar olmak üzere renk değişiklikleri olması normaldir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden geçer. Kızarıklık sonrası ciltte pullanarak dökülmeler beklenebilir.
Yaz aylarında uygulama yapılması tavsiye edilmez. İki hafta süreyle makyaj yapılmaz. Bu işlem sonrası açık havaya çıkmadan önce yüksek faktörlü koruyucular operasyon alanına sürülerek güneş ışığından korunma sağlanmalıdır.