Op. Dr. Volkan Serdar Otrakçı

Randevu
Op. Dr. Volkan Serdar Otrakçı

Meme Küçültme

Memelerin normalden çok büyük ve ağır olması, kişinin estetik görüntüsünü bozmasının yanı sıra boyun, sırt ve omuz ağrılarına, normal dik duruş pozisyonunun bozulmasına, memelerin karın cildi ile temas eden alt yüzeylerinde pişik ve mantar enfeksiyonları oluşmasına, sütyen askılarının omuz üzerinde derin izler bırakmasına sebep olabilir. Çok büyük memeler, kadının veya genç kızın kendini aşırı utangaç ve çekingen hissetmesine yol açabilir.
Meme küçültme ameliyatında fazla yağ, meme dokusu ve deri çıkarılır; memeler daha küçük, daha hafif, daha dik ve daha sıkı hale gelir. Aynı işlem sırasında meme başı etrafındaki koyu renkli deri halkasının çapı da küçültülür. Hastaların ameliyattan en az 2 hafta öncesinden sigarayı bırakması iyileşme sürecini hızlandırdığı ve komplikasyon oranını azalttığı için önemlidir.
Meme ucunun ve süt kanallarının çıkış yerleri ameliyat sırasında korunduğu için hastalar bebeklerini genellikle emzirebilmektedir. Fakat bunun herzaman mümkün olmadığını ve yaklaşık olarak yüzde 30 ihtimalle emzirme problemi gelişebileceğini hastalar önceden kabullenmelidir. Ameliyat sonrası meme başı ve derisinde bir miktar his kaybı gelişebilir. Bazı hastalarda bu his kaybı 1 yıl veya daha uzun sürebilir; nadiren de kalıcı olabilir.
Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 3 saat sürer. Ameliyattan sonra ince pansumanın üzerine cerrahi sütyen giydirilmiş olacaktır. Bu sütyeni 3 hafta boyunca giymeniz önerilir.
Ameliyattan sonra kollar fazla kullanılmamalı özellikle kolları yukarı kaldırılıp yapılan günlük işlerden kaçınılmalıdır. 3-4 hafta boyunca ağır bir şey kaldırmaktan veya ağır egzersizlerden kaçınmanız gerekir. Birçok kadın sosyal aktivitelerine ve eğer çok yorucu değilse işlerine 2 hafta içinde dönebilir.