Op. Dr. Volkan Serdar Otrakçı

Randevu
Op. Dr. Volkan Serdar Otrakçı

LIPOSUCTION

Fazla kilolardan kurtulmak için uygun diyet ve egzersiz ve düzenli bir yaşam tarzı şarttır. Ancak, bu şartları yerine getiren kişilerde bile kaybolmayan inatçı yağ birikimleri olabilir. Karın, bel, kalça, uyluk dış ve iç tarafı, diz gibi vücudun belli bölgeleri diyet ve egzersize dirençli yağ birikim bölgeleridir.
Liposuction işlemi, deri altında toplanan yağ birikimlerinin vakum ve ince kanüller kullanılarak alınması yöntemidir. Liposuction için ideal hasta yeterince diyet ve egzersize rağmen belli bölgelerdeki yağ dokularını eritemeyen hastalardır. Ancak liposuction bir zayıflama ameliyatı değildir. Liposuction yöntemi uygulandıktan sonra vücut bu bölgeleri tekrar eski haline getirecek şekilde yağ hücreleri oluşturamaz, yani sonuç kalıcıdır.
Liposuction operasyonunu 4 başlık altında inceleyebiliriz. Bunlar klasik ıslak liposuction, vaser (ultrason yardımlı liposuction), laser liposuction ve Invasix’dir (radyofrekans liposuction).
Klasik ıslak liposuction modern ve en güvenli liposuction yöntemidir. Liposuction, 2-3 mm uzunluğunda küçük kesiler yolu ile yapılır. Kesiler çok küçük olduğu ve katlantı bölgelerinde gizlendiği için ameliyat sonrası dönemde herhangi bir kesi izi göze çarpmamaktadır. Ameliyat bölgesi, özel bir sıvı enjeksiyonu ile şişirilir. Kanüller şeffaf hortumlarla vakum cihazına bağlıdır. Kanüller yağ birikim bölgelerinde uygun derinlikte hareket ettirilerek fazla yağların uzaklaştırılması işlemi başlar. Vakum aracılığı ile yağların emilmesi işlemi arzu edilen vücut konturu ve bunun yanında düzgün bir cilt yüzeyi sağlanıncaya kadar devam eder.
Vaser liposuction yönteminde fazla yağ dokusu kanülden yayılan ultrason dalgalarıyla parçalanır ve vakum yardımıyla emilir. Laser liposuction laser ışınıyla, invasix ise radyofrekans dalgalarıyla yağları yakmaya yardımcı olmasının yanı sıra bu işlemlerde deride de belirgin sıkılaşma etkisi görülmektedir.
Ameliyattan sonra hastaların liposuction uygulanan bölgeye 3 hafta süreyle korse giymeleri önerilir. İyileşme, yavaş ilerleyen bir olaydır. Liposuction sonrası bacaklarda venöz pıhtıların oluşumunu önlemek için cerrah olabildiğince hemen ayağa kalkmayı öğütleyebilir, İşe ne zaman başlanacağını yapılan ameliyatın büyüklüğü, hastanın nasıl hissettiği ve doktorun önerileri belirler. 1-2 ay içinde şişlik ve renk değişikliklerin çoğu ortadan kalkarken bir miktar şişliğin kaybolması 6 ayı bulabilir.
Her operasyonda olduğu gibi nadiren de olsa komplikasyonlar gelişebilir. Eğer opere edilen saha normalden çok büyük ise komplikasyon riski doğal olarak artacaktır.