Op. Dr. Volkan Serdar Otrakçı

Randevu
Op. Dr. Volkan Serdar Otrakçı

Meme Büyütme

Hamilelik, emzirme, yaşlanma gibi nedenlerle göğüsler küçülebilir ya da ergenlik sonrasında memeler bazı bayanlarda yeterli büyüklüğe ulaşmayabilir veya asimetrik olabilir. Günümüzde en çok tercih edilen ve oldukça popüler ameliyatlardan birisi olan meme büyütme ameliyatları sayesinde artık bayanlar daha dolgun, daha iri, estetik olarak daha güzel görünümlü göğüslere sahip olabilmektedirler.
Memenin bariz olarak sarkık olduğu vakalar için, meme büyültme ameliyatına ek olarak meme dikleştirme amelliyatı ile kombine edilmesi gerekebilir.
Meme büyültmede kullanılan birkaç cerrahi girişim yöntemi vardır. En sık kullanılan teknik, meme alt kısmının göğüs kafesine kavuştuğu bölgenin hafif üzerine yapılan meme altı kesisi veya meme başının çevresindeki koyu renkli derinin (areola) alt sınırı boyunca yapılan yarım daire şeklindeki areola çevresi kesisidir. Göbek deliğinden veya koltuk altından da protezler yerleştirilebilmektedir fakat yüksek komplikasyon oranları ve yüz güldürücü olmayan sonuçlar nedeniyle tüm dünyada fazla tercih edilmemektedir. Hastanın meme yapısına göre protezin meme dokusu altına ya da kas altına koyulmasına karar verilir. Meme protezleri allerjik reaksiyona yol açmazlar, toksik etkileri yoktur ve kansere neden olmazlar. Ayrıca süt vermeyi engellemezler ve kanser taramalarını da engellemezler. Magazinsel olarak da çok duyduğumuz ve aklımızda yer etmiş olan silikonların patlaması günümüzde artık hemen hemen hiç yaşanmamaktadır.
Ameliyatı takiben göğüslere pansuman uygulanır, özel sütyen giydirilir. Bu sütyeni 3 hafta boyunca giymeniz önerilir. 3-4 hafta boyunca ağır bir şey kaldırmaktan veya ağır egzersizlerden kaçınmanız gerekir. Birçok kadın günlük hayatına 1 hafta içinde dönecektir.