Op. Dr. Volkan Serdar Otrakçı

Randevu
Op. Dr. Volkan Serdar Otrakçı

MEME DİKLEŞTİRME

Yapısal nedenlerle ya da aşırı kilo kaybı, yaşlanma, hamilelik ve emzirme sonrası hacmini yitiren meme dokusu, derinin de bol kalması sonucu sarkık bir görüntü kazanabilir. Bu şekilde sarkmış memeleri meme dikleştirme ameliyatı ile düzeltmek mümkündür. Bu operasyonla aynı zamanda memelerdeki asimetrileri de düzeltmek mümkündür.
Yeterli bir hacme sahip olmayan sarkık memeler için tek başına meme dikleştirme ameliyatı yeterli olmayabilir. Yetersiz meme dokusu olan hastalarda meme dikleştirme ameliyatına ek olarak silikon meme protezi uygulaması ile yeterli dolgunluk da sağlanmış olur.
Meme dikleştirme ameliyatında fazla olan cilt dokusu çıkarılır. Meme başı etrafındaki koyu renkli deri halkasının çapı da küçültülür ve meme başı normal pozisyonuna yükseltilir. Amaç kadına daha diri, daha güzel görünümlü ve vücuduyla orantılı memeler kazandırmaktır.
Sarkıklığı az olan memelerde sadece meme başı etrafında iz bırakan teknik, sarkıklığı daha fazla olan olgularda ise meme başından aşağı dikey bir iz bırakan teknik tercih edilebilir. Aşırı sarkıklığı olan ya da gerekli durumlarda ters-T şeklinde bir iz kalacak şekilde operasyon planlanabilir. Sarkıklığı çok az olan memelerde sadece protez yerleştirilerek daha az iz ile memeyi toparlamak mümkündür. Bu izler ilk aylarda daha belirgin olmakla birlikte aylar içinde yumuşayacak, beyazlaşacak ve daha az görünür hale gelecektir. Ayrıca bu izler sütyen ve bikini içinde kalan izler olduğundan hastayı rahatsız etmeyecektir. Ameliyatı takiben 2-3 hafta boyunca özel bir sütyen giymeniz gerekecektir. Hasta aynı gün taburcu edilir veya 1 gece hastanede kalır. 3-4 hafta boyunca ağır bir şey kaldırmaktan veya ağır egzersizlerden kaçınmanız gerekir.