Op. Dr. Volkan Serdar Otrakçı

Randevu
Op. Dr. Volkan Serdar Otrakçı

KARIN GERME AMELİYATI (ABDOMİNOPLASTİ)

Karın özellikle bayanların dış görünümünü etkileyen önemli estetik bölgelerden birisidir. Özellikle doğum sonrası karın derisinde sarkma ve çatlaklar, karın içi organları çevreleyen karın duvarı kaslarında gevşeme oluşmaktadır. Karın germe ameliyatı; karın bölgesindeki deri fazlalığı ile birlikte yağ dokusunun çıkartılması, karın ön duvarındaki gevşekliğin giderilmesi ameliyatıdır. Karında diyet veya egzersizle giderilemeyen yağ fazlalılığı ve deri gevşekliği olan bayan ve erkekler bu ameliyattan oldukça fayda görmektedir.
Ameliyatta mini abdominoplasti ve abdominoplasti olmak üzere iki yöntem uygulanabilir. Mini abdominoplasti daha az sarkmış karınlara uygulanır. Bu yöntemle göbek deliği altında kalan hafif derecede sarkmış karındaki fazla cilt ve yağ dokusu alınır. Abdominoplasti ise daha çok sarkmış karınlara ve karın duvarında ileri derecede deformasyon olan vakalarda uygulanır ve göbek deliğinin yeri değiştirilerek yukarı taşınır. Genel olarak liposuction (yağ çekme) ameliyatı ile kombine edilmesi daha iyi sonuçlar verir.
Ameliyatta, sezaryen izi seviyesinden yanlara doğru uzayan bir hat üzerinden, bikini çizgisinin altında kalacak düzeyde yapılan kesi ile girilerek zayıflamış olan karın kasları ve varsa göbek fıtığı tamir edilir. Gevşemiş kaslar ve kaslar üzerindeki karın duvarı zarlarına toplayıcı dikişler konularak karın duvarı gerginleştirilir. Sarkan deri gerilerek aşağı çekilir ve fazla bölümü kesilerek çıkarılır. Göbek aynı yerinde muhafaza edilmekle birlikte gerilen karın derisinden açılan yeni bir göbek deliğine dikilir. Böylece hem sarkıklık hem de gevşeklik giderilerek daha sıkı ve düz bir karın elde edilmiş olunur. Hastaların ameliyattan en az 2 hafta öncesinden sigarayı bırakması iyileşme sürecini etkilediği için çok önemlidir. Ameliyatı takiben kesi hattına pansuman uygulanır ve bu pansuman üzerinden özel bir korse giydirilir. Bu korseyi 3 hafta boyunca kullanmanız gerekecektir. Hastanede ortalama 2 gün kalmanız uygun olacaktır.
3-4 hafta boyunca ağır bir şey kaldırmaktan veya ağır egzersizlerden kaçınmanız gerekir. Birçok hasta normal yaşamına 2 hafta içinde dönecektir.