Op. Dr. Volkan Serdar Otrakçı

Randevu
Op. Dr. Volkan Serdar Otrakçı

SELLÜLİT

Sellülit; tıpta kelime anlamı olarak aslında cilt ve ciltaltı dokusunun enfeksiyonudur. Fakat sellülitin kozmetik anlamda kullanımı çok farklıdır. Sellülit, genetik ya da hormonal sebeplerle deri ve derialtı dokusunda dolaşım bozukluğu ile elastik liflerin yapısında bozulma sonucu ortaya çıkan ve özellikle kadınlarda görülen bir hastalıktır. Daha çok kalça, baldır ve bacak bölgesinde karşımıza çıkar.
Dokularda yağ birikimi dolaşım problemlerine ve ödeme yol açar. Bu durumda yağ topaklaşmasını artırıp etrafında fibröz yapışıklıkların oluşmasına yol açar. Bu fibröz yapışıklıklar deriyi aşağıya çeker ve deri altındaki yağ dokusunda yumrular oluşmasına sebep olur. Sonuçta ciltte “portakal kabuğu görünümü” oluşur.
Günümüzde sellülit değişik yöntemler ile tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Sellülit kremleri, sellülit losyonları, ultrason, elektro-lipoliz, lipoliz, ozon, karboksiterapi ve masaj bu yöntemlerden birkaçıdır.
Ameliyatla tedavide yüzeyel liposuction (yağ çekme) ve lipofilling (yağ dolgusu) yöntemleri sellülit tedavisinde başarı ile kullanılan yöntemlerdir. Yüzeyel liposuction ile sellülitli bölgelerde cilde yakın plandaki fazla yağ toplanması uzaklaştırılmış olunur. Ayrıca özel kanüller ile deriyi aşağıya çeken fibröz yapışıklıklar ayrılır ve ciltteki portakal kabuğu görünümü giderilmiş olur. Sellülitli bölgelerdeki varsa çökük alanlara yağ dolgusu yapılarak daha düzgün bir şekil kazandırılabilmektedir.